0 Nákupní seznam 0 Nákupní košík
HORNBACH Praha - Černý Most Otevírací doba
Chlumecká 2398
198 00 Praha - Černý Most

servis-prahacm@hornbach.com
+420 225 357 - 000
po - pá: 7:00 - 21:00 hod.
so - ne: 8:00 - 21:00 hod.
Tuto informaci jste si vytiskli dne 20.05.24 v 12:52 h. Prosím vezměte na vědomí, že kvůli náhlým pohybům cen na světových trzích se ceny na tomto výtisku mohou lišit od aktuálních cen v den nákupu v prodejnách nebo na e-shopu.
Poradenství

Jaký zvolit typ střechy?

Dobrá střecha je jeden z pilířů spokojeného bydlení. V následujících řádcích vám přiblížíme typy střech, podle čeho se střechy rozdělují, jaké jsou jejich tvary, dozvíte se něco o materiálech a na konci byste si měli být s výběrem střechy o něco víc jistější.

Jaký zvolit typ střechy?

Informujte se

Než začnete pracovat na své nové střeše, informujte se na příslušných úřadech o tom, jaké platí předpisy, a co je a není povoleno. Ušetříte si tím zbytečné běhání.

Typy střech

Existuje nespočet způsobů, jak střechu navrhnout. V průběhu dějin architektury vznikla řada tvarů střech, které byly realizovány se stejným počtem střešních materiálů.
Zde je přehled běžných tvarů střech:

 Hornbach
Zobrazit produkty +
123456

Dvě typické formy: vaznice a krokve

 Hornbach
Zobrazit produkty +
12

Jaký je standardní sklon střechy?

Standardní sklon střechy se používá jako vodítko pro sklon střechy, do kterého jsou střešní krytiny považovány za odolné proti dešti.

Standardní sklon střechy pro tašky se pohybuje od 22 stupňů pro betonové a od 30 stupňů v případě pálených tašek.

  • Sklon u ploché střechy se pohybuje v rozmezí 2-5 stupňů (někdy až do 10).
  • Sklon šikmé střechy se pohybuje od 5 do 45 stupňů.

Střešní krytiny

Nabídka materiálů střešní krytiny je velmi široká. Každý z materiálů má své výhody i nevýhody, a není vhodný pro každý typ střechy. Zde je přehled některých nejoblíbenějších střešních krytin:

  • 
				Typy střech

    Trapézové plechy

    Jsou ideálním řešením pro lehké konstrukce, jako jsou přístřešky pro auta, zahradní domky či zastřešení terasy. Jejich velkou předností je nízká hmotnost a snadná montáž. Vyrábějí se v mnoha barevných odstínech, mají dlouhou životnost, jsou pevné v ohybu a extrémně odolné proti vlivům počasí.

  • 
				Typy střech

    Vlnitý plech

    Vlnité plechy lze použít v nových i starých budovách. Kromě střešní krytiny je můžete použít také jako fasádní obklad.

  • 
				Typy střech

    Plechová střešní krytina se stojatou drážkou

    Tento lehký a odolný materiál nabízí naprostou svobodu při architektonickém navrhování klasických nebo moderních obytných budov a speciálních staveb. Je vhodný pro většinu typů střech i jako fasádní obklad.

  • 
				Typy střech

    Plechové krytiny

    Plechové krytiny se obvykle pokládají plošně, v posledních letech získávají na oblibě plechové šablony imitující tvarem i povrchovou úpravou klasické tašky či šindele.

  • 
				Typy střech

    Sendvičové střešní panely

    Viditelnou stranu obvykle tvoří plechový profil podobný trapézovému plechu. Horní plášť je pozinkovaný a potažený polyesterem. Následuje izolační vrstva, často polyuretanová pěna. Ta zajišťuje dobrou izolaci.

  • 
				Typy střech

    Dutinkové desky

    Polykarbonátová dutinková deska nebo sklolaminátová vlnitá deska. Polyester je odolný materiál z tepelně vytvrzené polyesterové pryskyřice a nosné výztuže ze skelných vláken.

  • 
				Typy střech

    Bitumenové vlnité desky

    Cenově výhodné a bezúdržbové, v různých barvách. Bitumenové vlnité desky se snadno pokládají, mají velmi dlouhou životnost a jsou vhodné zejména pro pergoly, garáže a zahradní přístřešky.

  • 
				Typy střech
  • 
				Typy střech
  • 
				Typy střech
  • 
				Typy střech

Lehké a těžké střešní krytiny

Mezi lehké střešní krytiny patří plechové, plastové, vláknocementové nebo asfaltové šindele. Klasické těžé střešní krytiny jsou pálené, břidlicové nebo betonové.

Moderní novostavby jsou někdy pokryty zelenými střechami, které vyžadují velmi pevnou konstrukci a následnou pravidelno údržbu. Mezi přírodní střešní krytiny dále patří šindel, sláma nebo například rákos.

Bezpečnostní pokyny pro práci na střeše

Práce na střechách patří mezi nejnebezpečnější práce. Nejčastějšími příčinami úrazů jsou pád z okraje střechy nebo pád skrz střešní okna, světlíky nebo samotnou střešní krytinu.

Než tedy plni nadšení vylezete na střechu, měli byste se seznámit s bezpečnostními pokyny. Vyhnete se tak nehodám způsobeným nesprávným chováním. Pokud nedokážete zajistit dodržování těchto předpisů, vyhledejte pomoc odborníka.

  • Na střechu vystupujte pouze v případě, že je konstrukčně pevná a je k dispozici vhodná ochrana proti pádu. Při výstupu na střechu se ujistěte, že je žebřík nebo výstup na střechu bezpečný.
  • Za mokra a větru je to naprosté tabu. Vaše obuv by měla být protiskluzová. Nejlepší je nosit speciální bezpečnostní obuv.
  • Neprovádějte žádné práce na střeše, pokud je na střeše nadzemní elektrické vedení.
  • Zajistěte řádnou ochranu proti pádu. Primární ochrana proti pádu zahrnuje systémy, jako je speciální střešní lešení nebo zábradlí, které mají zabránit tomu, abyste se dostali příliš blízko k hraně pádu. Obraťte se na specialisty. Sekundární systémy ochrany proti pádu vás v případě pádu zachytí. Používají se kotvící zařízení, záchranné systémy, bezpečnostní střešní háky a osobní ochranné prostředky proti pádu (OOP).

Jak postavit střechu

Předběžné a přípravné práce

  • Nejprve je potřeba odstranit starou a/nebo poškozenou střechu.
  • Odstraňte starou střešní krytinu a střešní latě.
  • Odřízněte krokve a zbavte trámy všech starých hřebíků.
  • Sundejte staré okapy, háky a sněhové zábrany.
  • Překážet nesmí ani staré antény, satelity atd.
  • Pokud je to nutné, často jde dolů i původní komín.

Typy střech

Recyklace, sběrný dvůr a poplatky

Abyste nebyli překvapeni náklady, které s demolicí staré střechy souvisejí, měli byste se předem informovat o poplatcích a zahrnout je do svých kalkulací. Příkladem může být likvidace eternitové střešní krytiny se pohybuje v řádech tisíců korun za tunu.

Zakrytí střechy

  • Střešní tašky se pokládají na latě, které jsou připevněny v pravém úhlu ke sklonu střechy.
  • Plechové střechy, střechy z lepenky nebo zelené střechy se naopak pokládají na střešní lepenku.
  • Pouze vlnité plechy, trapézové plechy nebo vlnité plechy lze pokládat samonosně na krokve.


Hrubý odhad nákladů na materiál a práci

Většinu nákladů na střešní krytinu tvoří náklady na materiál a práci pokrývačů. Oba bloky nákladů závisí na typu střechy a na ploše střechy.
Na co se často zapomíná:

  • Náklady na lešení do značné míry závisí na tom, jak dlouho bude lešení na místě, a samozřejmě na tom, zda se bude zastřešovat vícepodlažní nebo jednopodlažní dům.
  • Pokud chcete ušetřit náklady, můžete pokrývačům pomoci tím, že provedete přípravné práce a pomůžete jim i jinak.
Samotné pokrývání střechy je lepší přenechat profesionálům. Ti se ve svém oboru vyznají a mají potřebné zkušenosti.

Pokud chcete nově zastřešit starou budovu, zvažte, zda má smysl spojit tyto práce s dalšími renovačními opatřeními, např. se zateplením střechy.

Typy střech

Renovace střechy

Jak už to u velkých projektů bývá, s postupem prací se plány stále zvětšují. Chtěli jste vlastně jen znovu pokrýt střechu. Nyní uvažujete také o výměně izolace a možná i o instalaci střešního okna. Dává to smysl, protože lešení nebo kontejner na likvidaci starých tašek atd. už budou tak jako tak připraveny.

Tím ušetříte spoustu energie a z dlouhodobého hlediska se vám to vyplatí i finančně.
Ale pěkně popořadě. Nejprve si rozmyslete, co chcete udělat.
Zde je několik možností:

  • Nová střešní krytina
  • Zlepšení izolace
  • Instalace nebo výměna střešních oken
  • Instalace vikýře
  • Vytvoření podmínek pro přestavbu podkroví

V průměru lze předpokládat, že střecha vydrží 50 až 60 let. Existují samozřejmě faktory, které mohou životnost střechy zkrátit. Například málo slunečního světla. Pak tašky nemohou dobře vysychat a zelenají.
Pokud navíc plánujete na střechu instalovat fotovoltaický systém nebo něco podobného, pak si předem vše ověřte a naplánujte, protože by to později mohlo být o to náročnější.

Typy střech

Izolace střechy

Pokud renovujete střechu nebo zvažujete, zda je to nutné, položte si otázku: Má vaše střecha izolaci? A pokud ano, jak kvalitní je? Zamyslete se také nad tím, zda chcete (někdy v budoucnu) přestavět podkroví.
Na kvalitní izolaci byste rozhodně neměli šetřit, zvláště když je v případě rekonstrukce střechy tak jako tak povinná. Má pro vás ale i řadu výhod, například úsporu nákladů na vytápění nebo lepší tepelnou izolaci v létě.

Kromě mnoha konstrukčních a energetických výhod má renovace střechy také vizuální efekt. V koordinaci se specifikacemi, které mohou existovat v místě vašeho bydliště - např. s ohledem na barvu tašek - můžete v kombinaci s fasádní barvou a okapy dát svému domu zcela nový vzhled.

Odvodnění střechy

Střecha musí být odolná proti dešti, aby neničila strukturu budovy. Proto se vyplatí nepodceňovat okapový systém. Chrání dům, jeho zdi a základy před dešťovou vodou.
Pro každou střechu a dům, pro každý vkus existují vhodné žlaby a speciální úžlabí. Dáte přednost kovovým nebo plastovým okapům? Nejen materiál, ale i různé barvy vám umožní okapy dokonale zkombinovat s běžnými barvami střechy a fasády.

Příklad odvodnění střechy

Je třeba odvodnit šikmou střechu domu o délce 10 m a šířce 8 m. Půdorysná plocha domu je tedy 80 m². Pokud je na každé straně domu přípojka svodu, činí odvodňovaná podlahová plocha 40 m². Pro tento dům tedy potřebujete žlab RG 100 a svodovou trubku DN 75 na každé straně. Pokud na každé straně domu připojíte dva odtokové žlaby, odvodňovaná podlahová plocha se sníží na polovinu, tedy na 20 m².

Prvky okapového systému

Dokonale sladěné systémové prvky usnadňují časově nenáročnou a jednoduchou montáž okapů na dům. Více informací o jednotlivých prvcích systému najdete v naší grafice.

 Hornbach
Zobrazit produkty +
123456789101112

Jak lze opravit netěsnící okap

Poškození kovu nebo plechu lze snadno opravit pomocí tmelu a barvy ve spreji. Hotová oprava je vzhledově atraktivní a okap je pak opět vodotěsný.

  • Poškozená místa okapu by měla být suchá a čistá. V ideálním případě byste je měli obrousit smirkovým papírem.
  • Na poškozené místo naneste zevnitř i zvenčí plnič. Nechte hmotu vytvrdnout podle pokynů výrobce.
  • Nerovná místa můžete přebrousit hrubým brusným papírem (zrnitost 40 nebo 60). Pokračujte v broušení jemným brusným papírem (zrnitost 80 nebo 120), dokud nedosáhnete hladkého povrchu.
  • Nakonec jednoduše přelakujte zinkovým sprejem.

Typy střech

Klasické dřevěné střešní konstrukce nezestárnou

Typy střech
Dřevo je stále nejběžnějším stavebním materiálem pro střešní konstrukce. Je považováno za trvale udržitelný stavební materiál, který se kromě toho, že je snadno biologicky rozložitelný, také snadno zpracovává.

Vhodné konstrukce a protipožární nátěry zajišťují odolnost dřevěné konstrukce proti požáru. Každý střešní krov z dřevěné konstrukce musí být vyztužen. Jednou z možností je použití pozinkovaných ocelových příčných výztuh.

Střešní vazník však může být vyztužen také pomocí deskového materiálu, například použitím drážkovaných OSB desek jako vnitřního opláštění nebo podkladních desek.
Zejména při plánování krovu by měl být ve spolupráci s dodavatelem vypracován plán, ve kterém se určí přesné uspořádání krovu s ohledem na příčky přiléhající ke krovu.

Pružná izolace nebo foukaná izolace je vhodná zejména pro střešní konstrukce s dvojitými vazníky, aby se zabránilo vzniku dutin v úrovni izolace. Alternativně jsou k dispozici také nosníky s integrovanou izolací, která kompenzuje profilovaný průřez nosníku.

Pro zajištění trvanlivosti dřevěných konstrukcí je třeba věnovat zvláštní pozornost ochraně konstrukčního dřeva. Ta sama o sobě u vnějších nosných prvků nestačí; i zde je třeba použít chemické prostředky na ochranu dřeva.

Váš projekt získá stabilitu díky dřevěným spojům a stavebnímu kování. Mimochodem, ať už se jedná o střešní konstrukci, přístřešek pro auto, zastřešení terasy nebo nábytek, pomocí dřevěných spojovacích prvků a stavebního kování můžete zabránit zřícení konstrukce při prvním poryvu větru.
Dřevěné spojovací prvky jsou k dispozici v různých tvarech a pro různá použití na hlavních a vedlejších nosnících. Níže jsou uvedeny nejdůležitější dřevěné spojovací prvky a kování:

  • 
				Typy střech

    Zátěžové a děrované úhelníky

  • 
				Typy střech

    Styčníkové desky

  • 
				Typy střech

    Ploché spojky

  • 
				Typy střech

    Úhelníky

  • 
				Typy střech

    Zátěžové úhelníky s výztuhou

  • 
				Typy střech

    Trámové spojky

  • 
				Typy střech

    Krokvové spojky

  • 
				Typy střech

    Oboustranné ozubené podložky

Utěsnění střechy

Bitumen je nejčastěji používaným materiálem pro hydroizolaci plochých střech. Je vodotěsný a snadno se s ním pracuje. Bitumen se nanáší na obě strany nosné vrstvy a spojuje se zahřátím. Po ochlazení vznikne vrstva nepropouštějící vlhkost.

Typy střech

Při manipulaci s plynovými hořáky buďte opatrní

Tohle je práce pro kutily, kteří se vyznají v oboru. Začátečníkům by měl pomoci zkušený kolega. Nesprávná manipulace s plynovým hořákem může způsobit požár. Dbejte také na to, abyste nosili ochranný oděv, který se snadno nevznítí, ochranné rukavice a žáruvzdornou obuv.

Na jak velké střeše budete dělat hydroizolaci?

  • Počítejte s přesahem minimálně 8 cm a s přesahem cca 10 cm na všech stranách střechy.
  • Jaký typ asfaltové lepenky potřebujete? Jaký způsob pokládky je pro vaši plochou střechu nejvhodnější?
  • Máte plynový hořák?
  • Asfaltové střešní krytiny lze pokládat na různé podklady. Je důležité, aby byl váš podklad suchý a zbavený oleje, mastnoty, písku, prachu a dalších nečistot. Uvolněné části by měly být odstraněny a defekty opraveny.
Pracujte velmi opatrně, abyste podklad nepoškodili plamenem nebo jej nezapálili.

Asfaltové pásy jsou vhodné zejména pro ploché střechy z betonu nebo na stávající dřevěné bednění. Pokud je podklad betonový, měli byste jej předem ošetřit bitumenovým izolačním nátěrem, který můžete nanést na celý povrch střechy štětcem, stříkáním nebo válcováním. Před nanesením dalších vrstev střechy se ujistěte, že je základní nátěr dostatečně suchý.
Pokud má vaše střecha dřevěné došky, musíte první vrstvu hydroizolace přibít pozinkovanými hřebíky se širokou hlavou. Udělejte to v místech, kde se plechy překrývají, ve vzdálenosti 50-100 mm. Celá plocha by měla být v těchto místech také přibita, aby se zabránilo jejímu pozdějšímu sklouzávání.


Hydroizolace terasy, balkonu nebo betonového podkladu

 Typy střech
Zobrazit produkty +

Dřevěné nebo betonové podklady (renovace)

 Typy střech
Zobrazit produkty +

Těsnění podkladu z trapézového plechu

 Typy střech
Zobrazit produkty +
Asfaltové pásy lepené za tepla

  • Chcete-li zkontrolovat, zda je pás správně zarovnaný, nejprve ho zcela rozviňte a v případě potřeby ho zkraťte na správnou délku. Poté pás znovu srolujte.
  • Nyní můžete začít s nahříváním pásu. To lze provést během odvíjení. Dbejte na to, abyste pás zahřívali co nejrovnoměrněji po celé jeho šířce a délce. V ideálním případě by měl asfalt vytvořit viskózní hmotu jako korálek. Abyste se nemuseli stále ohýbat, můžete roli před sebou tlačit žáruvzdornou obuví.
  • Všechny ostatní pásy položte rovnoběžně vedle sebe s přesahem nejméně 8 cm.
  • Pak utěsněte okraje střechy.

Typy střech
Lepení asfaltových pásů lepidlem za studena

Na dřevěném podkladu musí být první vrstva sešita nebo přibita.

  • Počítejte přibližně s jedním litrem studeného lepidla na metr čtvereční.
  • Měli byste použít základní nátěr, aby bitumenové desky dosáhly optimální lepicí síly. Jakmile tento nátěr zcela zaschne, můžete začít s pokládkou desek.
  • Studené lepidlo nanášejte například pomocí starého kartáče nebo speciálního kartáče na asfalt.
  • Studené lepidlo nechte asi půl hodiny odvětrávat. To umožní jeho pozdější dobré zatuhnutí.
  • Nyní můžete bitumenové pásky rozložit na povrch. Dbejte na to, aby byl přesah alespoň 8 cm. Abyste dosáhli optimálního utěsnění, natřete studeným lepidlem také přesahy.
  • Pevně přitiskněte a dbejte na to, aby se netvořily žádné bubliny.
  • Vždy používejte rukavice a obličejovou masku, protože studené lepidlo obsahuje rozpouštědla a škodlivé látky. Zbytky lepidla se nesmí vyhazovat do domovního odpadu, je třeba je odvézt do sběrného dvora.

Typy střech
Samolepicí asfaltové pásy

Tento typ asfaltové střešní krytiny se často používá jako první vrstva střešní hydroizolace.
Vždy začněte na straně, kde sklon střechy končí okapem. Při odvíjení fólie opatrně odlepte fólii na její spodní straně. Po položení první vrstvy můžete začít lepit další vrstvy za tepla.

Typy střech
Proces odlévání a válcování

Při této poněkud zastaralé metodě se před srolovanou fólii nalije tekutý horký asfalt tak, aby po srolování fólie vznikl po celé její šířce asfaltový podklad.
Tato metoda vyžaduje absolutně suchý podklad.

Typy střech

Pokládání asfaltových pásů ve více vrstvách

Pokud pokládáte fólie ve více vrstvách, měli byste zajistit, aby fólie následující vrstvy vždy zakryly šev předchozí fólie.

Je dobré vědět, že...

  • Střešní fólie by měly být vždy skladovány ve svislé poloze, v chladu a suchu, protože jinak by se mohly předčasně slepit. Měli byste je také chránit před přímým slunečním zářením.
  • Pokud jste zakoupili fólie na paletách, měli byste obal odstranit až těsně před zahájením prací.
  • Pokud plánujete pokládku střešních fólií při teplotě nižší než + 5 °C, uložte je 24 hodin předem do dobře temperované místnosti a ven je vyneste až krátce před pokládkou.
  • Vlhké fólie spolehlivě nepřilnou, proto je nejvhodnější doba pro aplikaci střešních fólií na vrcholu léta.
  • Vaše střecha by měla mít sklon alespoň 2-8 %. To umožňuje bezpečný odtok vody a zabraňuje dlouhodobému stání vody.
  • Měli byste se také ujistit, že znáte stavební předpisy ve vaší oblasti a dodržujete je.

nahoru